Co to mikroekonomia?
Co to mikroekonomia?
W tym poście przedstawię Ci:
-
- Co to mikroekonomia
- Początki oraz definicj
- Obszary badań zawarte w mikroekonomi
- Mikroekonomia vs makroekonomi
- Jak rozpocząć naukę mikroekonomi
- Podsumowanie
-
- Co to mikroekonomia?
Czy Mikroekonomia ma coś z Tobą wspólnego?
Okazuje się, że tak. Mikroekonomia bada na przykład to, w jaki sposób dokonujesz wyborów dotyczących zakupów lub jak firmy ustalają ceny produktów i/lub usług.
Wiesz, że mikroekonomia ma zastosowanie w wielu dziedzinach?
Jest ona jedną z najbardziej przydatnych obszarów ekonomii dla decydentów. Może mieć zastosowanie w biznesie, informatyce, socjologii, edukacji, medycynie itp.
Zasadniczo, mikroekonomia jest używana do analizowania, w jaki sposób jednostki gospodarcze (mikro jednostki) oddziałują na siebie.
2. Początki Mikroekonomii oraz definicja
Dobra, wiesz już, czym jest Mikroekonomia, w dużym skrócie. To teraz odpowiedzmy sobie na pytanie, jakie są jej początki i konkretna definicja.
Z definicji, Mikroekonomia zajmuje się niektórymi decyzjami, które podejmujesz. Zajmuje się również tym, jakie decyzje podejmuje cała Twoja rodzina. Bada również zachowania przedsiębiorstw.
Jakie to decyzje?
Na przykład, ile kupić lub sprzedać. Co powinno się wyprodukować, w jakich ilościach i w jaki sposób. Ta gałąź ekonomii bada, jak te decyzje wpływają na społeczeństwo.
3. Obszary badań w mikroekonomii
Mikroekonomia jest nauką o zachowaniu jednostki. Przygląda się temu, jak konsumenci i firmy wchodzą w interakcje i co powoduje, że tak się dzieje.
-
- Na przykład, dlaczego konsument kupił produkt po określonej cenie?
-
- Dlaczego producent nie może sprzedać czegoś taniej?
-
- Dlaczego dany biznes się nie opłaca już na starcie?
To wszystko są pytania, na które mikroekonomia stara się odpowiedzieć.
Podczas studiów najczęściej omawiane są tematy takie jak:
-
- Równowaga rynkowa
-
- Elastyczność
-
- Optymalizacja decyzji ekonomicznych konsumenta
-
- Optymalizacja decyzji ekonomicznych producenta
-
- Analiza kosztów produkcji
-
- Konkurencja doskonała
-
- Monopol
-
- Konkurencja niedoskonała
-
- Oligopol
-
- Ryzyko i niepewność
-
- Teoria gier
-
- Mikroekonomia vs makroekonomia
Czym jest makroekonomia i czym różni się od mikroekonomii?
Bardzo często ludzie mylą pojęcia mikroekonomii i makroekonomii.
Przeczytaj ten tekst, jeśli chcesz zrozumieć główne różnice.
Makroekonomia zajmuje się badaniem gospodarki w ujęciu globalnym. Patrzy na gospodarkę w odmienny sposób niż mikroekonomia. Gospodarka nie jest już konsumentem czy producentem, ale nierozerwalną całością.
Wiesz, jakie to ma zastosowanie w praktyce?
Makroekonomia bada takie rzeczy jak:
-
- Dochód narodowy
-
- Globalny popyt oraz podaż na towary
-
- Wpływy, wydatki oraz bilans budżetu państw
-
- Poziom zatrudnienia oraz bezrobocia
-
- Poziom cen oraz tempo inflacji
Istotna jest gospodarka poszczególnych państw i światowa, oraz zależności, które między nimi występują.
Makroekonomia to w pewnym sensie przeciwieństwo mikroekonomii. W tym dziale ekonomii zakłada się, że gospodarka jest całością nierozerwalną, w której poszczególne elementy ze sobą współpracują. Najważniejszym tematem dla tego działu ekonomii jest podział i tworzenie narodowego dochodu oraz takie pojęcia jak bezrobocie, bilans płatniczy, inflacja i inwestycje. W makroekonomii istotna jest gospodarka poszczególnych państw, ale także gospodarka światowa oraz zależności występujące między nimi.
Przykład?
Dlaczego przez konflikt zbrojny na Ukrainie cierpi cały świat?
Jest wiele czynników, które można pokazać, ale weźmy konkretny, czyli pszenicę.
Ukraina dostarcza na rynki około 12 % światowej podaży pszenicy. Ze względu na działania wojenne produkt ten nie jest w całości dostarczany. Przez to jest mniej pszenicy na rynku a co za tym idzie – producenci mogą żądać wyższej ceny. Ceny pszenicy oddziałują również na inne sektory takie jak pasza, pieczywo czy też mięso.
-
- Jak rozpocząć naukę mikroekonomii?
Czytanie książek ekonomicznych
Jeśli chcesz zacząć uczyć się czegoś nowego, to najlepszym sposobem jest czytanie książek na ten temat.
Nie będę Cię okłamywał, nie będą one łatwe, ale warto się przełamać i poświęcić im chwilę, ponieważ dają bardzo dobre podstawy do tego, aby móc rozpocząć swoją przygodę z mikroekonomią. Co więcej, stanowią podstawę do rozwiązywania zadań. Książki, na które warto zwrócić uwagę:
-
- Ekonomia w jednej lekcji – Henry Hazlitt
-
- Freakonomia Stephena J. Dubnera i Stevena Levitta
-
- Ekonomia. Tom 1 Paul A. Samuelson, William D. Nordhaus
-
- Mikroekonomia – Autor: Elżbieta Czarny
-
- Mikroekonomia – David Begg, Rudiger Dornbusch, Stanley Fischer
Artykuły związane z gospodarką
Warto również zacząć czytać o bieżących wydarzeniach w prasie światowej. Dzięki temu nie tylko zdobywamy nową wiedzę, ale również mamy możliwość zauważyć pewne mechanizmy, które będą omawiane na zajęciach. Polecam korzystanie z tych stron:
-
- Money.pl
-
- Obserwatorfinansowy.pl
-
- Business insider
-
- The Economist
Youtube
Prawdopodobnie słyszałeś, że „najlepszym sposobem na naukę jest robienie”. Ale być może nie zdawałeś sobie sprawy, że ta maksyma ma zastosowanie do nauki na YouTube. Prawda jest taka, że łatwiej niż kiedykolwiek można znaleźć lekcje wideo na każdy temat, jaki przyjdzie Ci do głowy – a najlepsze jest to, że wszystkie są darmowe!
Moje ulubione polskie kanały na YouTube to:
-
- KhanAcademyPoPolsku to świetny kanał, który wprowadza Cię w cały świat ekonomii. Historia powstania ekonomii, różne wykresy i przykłady wyjaśniające zawiłe kwestie – nazwij to, ten kanał ma to! Jest zabawny i łatwy do oglądania, tak jak większość rzeczy w życiu powinna być!
-
- Zdajstudencie to kolejny dobry kanał, na którym znajdziesz typowe zadania z obliczeniami krok po kroku, tłumaczeniami i wykresami, które wprowadzą Cię w świat praktycznej mikroekonomii, ekonomii menedżerskiej czy matematyki.
Korepetycje
Jeśli utknąłeś na jakimś pytaniu albo nie jesteś pewien odpowiedzi i czujesz, że potrzebujesz nieco więcej pomocy, niż może zaoferować Internet, to korepetycje są właśnie dla Ciebie!
Jeśli chodzi o korepetycje, to warto polegać na sprawdzonych stronach i miejscach, gdzie można znaleźć odpowiednich ludzi. Moim zdaniem najlepszymi miejscami są:
-
- Rekomendacje od znajomych
-
- Grupy twojej uczelni na Facebooku
-
- korepetycje.pl
-
- ekorki.pl
-
- kursy online
Jeśli szukasz najlepszego sposobu na naukę mikroekonomii, możesz rozważyć kurs online.
Jest kilka powodów, dla których kurs online jest świetnym wyborem w porównaniu z tradycyjnymi korepetycjami.
Po pierwsze, nie musisz dojeżdżać do swojego korepetytora – możesz po prostu pracować według własnego harmonogramu. Jest to kluczowe, jeśli chodzi o naukę, a co więcej – daje dodatkową elastyczność w momencie, gdy masz inne zobowiązania.
Po drugie, koszt większości kursów jest porównywalny z kosztem 2 godzin spędzonych z korepetytorem. Co więcej, aby zrozumieć cały materiał, potrzebujesz około 8-12 godzin pracy (może być mniej lub więcej w zależności od potrzeb).
Po trzecie, otrzymujesz dostęp do wideo, które przerabiasz we własnym zakresie. Tak samo jak dodatkowe materiały, wzory i zadania z rozwiązaniami. A to wszystko pod opieką i ze wsparciem autora kursu.
Jedyną wadą, jaką zauważam, jest samodyscyplina w przerabianiu materiału. Jeśli opanujesz tę umiejętność, przyda Ci się ona nie tylko na studiach, ale i w karierze zawodowej.
-
- Podsumowanie
Makroekonomia bada:
-
- Zachowania konsumentów, producentów oraz zależności między nimi
-
- Gospodarki krajów oraz zależności między nimi
-
- Popyt i podaż krajowy
-
- Globalny popyt oraz podaż
-
- Wybory i preferencje konsumentów
-
- Dochód narodowy
-
- Wybory i preferencje producentów
-
- Wpływy, wydatki oraz bilans państw
-
- Koszty produkcji
-
- Poziom zatrudnienia i bezrobocia
-
- Wysokość cen produktów
-
- Tempo inflacji
-
- Wysokość zysków przedsiębiorstw
-
- Politykę fiskalną krajów
Mikroekonomia i makroekonomia to główne gałęzie ekonomii.
Tłumaczą, jak zachowuje się gospodarka z perspektywy mikro (krajowy) oraz makro (globalny).
Warto wybrać najlepszą formę nauki, która jest dla Ciebie preferowana i systematycznie poświęcać na nią czas, aby nie budzić się na chwile przed sesją. Statystyki są nieubłagane, jeśli nie zaczniesz wcześniej, możesz spodziewać się poprawek.
W ostatnich latach wielu moich studentów z powodzeniem ukończyło studia, stosując tę metodę. Takie podejście pomoże Ci z łatwością zdać egzaminy i osiągnąć dobre oceny.
Warto pamiętać, że nauka czegoś nowego na początku zawsze jest trudna, ale z czasem wszystko zaczyna łączyć się w całość.
Powodzenia 🙂
Jacek